ГоловнаСтаттіЯК ПЕРЕЖИТИ ЕПІДЕМІЮ КОРОНАВІРУСУ - ЧАСТИНА ДРУГА

ЯК ПЕРЕЖИТИ ЕПІДЕМІЮ КОРОНАВІРУСУ - ЧАСТИНА ДРУГА

Продовження унікальної статті нашого мікробіолога: ЯК ПЕРЕЖИТИ ЕПІДЕМІЮ КОРОНАВІРУСУ 

(читати першу частину)

6. Як убезпечити свій будинок і членів сім'ї?
Є кілька простих порад, які допоможуть вам уникнути проникнення вірусу в будинок:

- По можливості залишайте верхній одяг і взуття в тамбурі або окремому передпокої до входу в будинок.
- Носіть головні убори (хустки, кепки, капелюхи, максимально закривають волосся), які також знімайте до входу в будинок.
- Обробляйте руки антисептиком до того як переступите поріг будинку.
- Не обіймайте членів сім'ї до відвідування ванної кімнати, ретельного миття рук, обличчя, шиї та зміни одягу з вуличною на домашню.
- Зберігайте домашній та вуличний одяг в різних шафах. Сумку, портфель, рюкзак не несіть в житлові кімнати, залишайте якомога ближче до вхідних дверей, завжди в одному і тому ж місці.
- У разі якщо ви підозрюєте, що могли контактувати з хворою людиною, виперіть весь одяг, в якому були в момент контакту.
- Принесені з магазинів продукти в упаковках протирайте серветками з дезінфікуючими розчинами, фрукти і овочі, що продаються без упаковок, обдавайте окропом або ретельно мийте під проточною водою.
- Під час приготування їжі всі продукти тваринного походження мають піддаватися тривалій тепловій обробці.
- Якщо ви замовили товар з доставкою, попросіть кур'єра залишити його біля дверей і відійти на відстань 1,5-2 метра. Відкрийте двері, перевірте товар, залиште гроші для кур'єра на коробці з товаром або на будь-якій поверхні, але не передавайте з рук в руки.
- Не замовляйте готову їжу, ви не знаєте, чи здоровий той, хто її готував і пакував, чи всі продукти в страві термічно оброблені.
- Мінімізуйте візити в ваш будинок: це стосується і сусідів, і друзів, і навіть близьких родичів, які традиційно приходили до вас кілька разів на тиждень.

21.03.2020
Поділитись:
ЯК ПЕРЕЖИТИ ЕПІДЕМІЮ КОРОНАВІРУСУ - ЧАСТИНА ДРУГА

7. Інформація для власників собак
На даний момент інформація про те, чи можуть домашні тварини хворіти або бути переносниками SARS-CoV-2 суперечлива. Тому, поки стовідсотково не доведено зворотне, варто виходити з найгірших прогнозів. До того ж, навіть якщо собака не може заразитися сама, вона може принести інфекцію в будинок після прогулянки на лапах, морді і шерсті.
По можливості гуляйте з собакою на віддалі від інших господарів з вихованцями, надягайте на собаку поводок і намордник, щоб контролювати її маршрут руху, не дозволяйте собаці контактувати з іншими тваринами і підходити до людей.
Після прогулянки обробіть лапи і живіт собаки 0,05% розчином хлоргексидину, 3% перекисом водню або спеціальним ветеринарним антисептиком.

8. Поради з виживання в зовнішньому світі.
Звичайно, найкращий варіант - це дотримуватися карантину і сидіти вдома, але ми розуміємо, що мало хто може собі дозволити повністю ізолюватися від зовнішнього світу на тривалий час, тому:

- Відвідуйте магазини і аптеки пізно ввечері, вночі або рано вранці, коли в них мінімум відвідувачів.
- Користуйтеся касами самообслуговування, щоб не стояти в черзі, або дотримуйтесь відстань між людьми в черзі понад 1,5 метрів.
- Сплачуйте покупки карткою або за допомогою мобільного додатку, мінімізуйте використання готівки.
- Будьте дуже уважні і пам'ятайте, що мобільний телефон - один з ключових джерел поширення інфекції, не виймайте сумки або кишені брудними руками, так як після ви притискуєте його до свого обличчя. Зазвичай маніпуляції з телефоном проводяться машинально, так що помістіть телефон у незвичний чохол, прикріпіть до нього брелок або загорніть в хустку - це нагадає вам, що телефон не варто брати брудними руками або його слід протерти серветкою з дезинфектантом.
- Уникайте рукостискань, не соромтеся відмовити, якщо вам простягають руку для вітання.
- По можливості намагайтеся не користуватися громадськими туалетами, санітарними і повивальними кімнатами.
- Мийте або дезинфікуйте руки кожен раз після відвідування будь-якого громадського місця, транспорту, магазину, автозаправки і т.д., перед тим як відкрити дверцята своєї машини і сісти в неї.
- У разі якщо на домашньому карантині знаходиться вся сім'я, рекомендується, щоб усі походи за продуктами харчування і товарами першої необхідності здійснював тільки одна людина, що не входить в групу ризику.

9. Найнебезпечніші місця для відвідування
Можна довго перераховувати місця, де вам небажано з'являтися в період епідемії, це майже нескінченний список. В цілому, це або замкнуті приміщення, де сумарно за добу буває багато людей (наприклад, магазини, аптеки), або приміщення, де люди спеціально збираються для певного заходу (наприклад, кінотеатри, храми, концертні зали), або збори під відкритим небом, де неможливо дотримуватися відстань 1,5 метра до найближчої людини (наприклад, ярмарки, мітинги), або місця, де ймовірність знаходження хворих людей набагато вище (наприклад, поліклініки, лікарні), або місця, де вище ризик контакту з потом, слиною або іншими виділеннями іншої людини (громадські туалети, спортзали, сауни, примірочні).
Окремо варто виділити громадський транспорт як потенційно ключова ланка в розвитку епідемії. Якщо ви можете відмовитися від громадського транспорту, будь ласка, зробіть це.

10. Основна група ризику
Статистика смертності від COVID-19 в залежності від віку пацієнта, заснована на зареєстрованих в Китаї випадках, виглядає наступним чином: 0-9 років - 0%; 10-39 років - 0,2%; 40-49 років - 0,4%; 50-59 років - 1,3%; 60-69 років - 3,6%; 70-79 років - 8,0%; 80 років і старше - 14,8%. Очевидно, що основною групою ризику є люди похилого віку. Вчені називають кілька причин такої виборчої дії вірусу. У літніх людей природним чином знижується імунітет, і вони стають більш чутливими до будь-яких інфекційних захворювань. Вірус SARS-CoV-2 істотно послаблює організм, на тлі чого погіршується перебіг хронічних захворювань - серцево-судинних, діабету, захворювань дихальної системи, гіпертонії. Все це в комплексі стрімко підвищує ризик несприятливого результату хвороби.
Якщо ви молоді, сильні, не страждаєте хронічними хворобами і, відповідно, не входите до групи ризику, ваша головна місія зараз - захистити і убезпечити літніх родичів, колег і сусідів. Принесіть батькам ліки з аптеки, щоб їм не доводилося виходити з дому; навчіть літню сусідку-вчительку, як давати завдання учням по Скайпу; якщо на вашій роботі встановили чергування - не пишіть в графік старших колег; вирушаючи в магазин за продуктами для своєї сім'ї, подумайте, кому ще ви могли б запропонувати свою допомогу. Цілком можливо, що ваша турбота насправді врятує чиєсь життя.

11. Міфи про SARS-CoV-2
Міфів зараз дуже багато, дійшло до того, що представникам влади в Індії довелося публічно спростовувати популярний серед населення фейк, що коров'яча сеча і гній лікують коронавірус. Ми вирішили не збирати подібні «одкровення», до яких також відносяться поради митися скипидаром і протирати шкіру хлоркою перед виходом на вулицю, але деякі поширені в нашому регіоні міфи все-таки перерахуємо і прокоментуємо.

Куріння знижує ризик інфікування
Насправді куріння не знижує, а підвищує ризик інфікування, так як у курців порушений місцевий імунітет в слизових ротової порожнини, горла і носа. Також у курців вищий ризик важкого перебігу хвороби.
Для профілактики і лікування коронавируса потрібно пити гарячу воду по 3 літри в день
Воду пити потрібно, і гарячу, і холодну, будь-яку. Цим ви дуже допоможете своєму організму зберегти водний баланс. Але на ймовірність інфікування та швидкість одужання це ніяк не вплине.
Якщо є нежить і немає кашлю, це не коронавірус
Китайські лікарі проаналізували понад 70 тисяч випадків захворювання і прийшли до висновку, що немає жодного специфічного для COVID-19 симптому. Захворювання зазвичай починається як звичайна застуда з першіння в горлі і підвищення температури. Нежить зустрічався у 80% хворих. Єдиний спосіб достовірної діагностики - використання спеціальних тест-систем.
Якщо температура піднялася не вище 38 градусів, це не коронавірус
Див. вище
Для профілактики коронавируса потрібно щодня вживати міцні спиртні напої - для дезінфекції
Все, що ви зможете продезінфікувати, це слизову стравоходу і шлунку. Вірус потрапляє не в травну систему, а в дихальну, тому алкоголь ніяк на нього впливати не буде. «Завдяки» цим міфом вже зафіксовані випадки смерті від отруєння алкоголем в мусульманських країнах, де жителі перш дотримувалися сухого закону.
Щоб уникнути інфікування, потрібно пити антибіотики як профілактику
Антибіотики дійсно призначають хворим з COVID-19, але тільки в разі розвитку змішаною бактеріально-вірусної пневмонії. Профілактичне застосування антибіотиків вб'є нормальний мікробіом слизових оболонок і кишечника, ніж знизить імунітет і тільки підвищить ризик зараження коронавірусів.
Дуже гаряча ванна або сауна допоможе уникнути хвороби
Гаряча вода і сауна ніяк не подіють на вірус, якщо він вже потрапив в ваш організм, тому що температура тіла підтримується на одному рівні - 36,5-37 градусів, навіть якщо температура навколишнього середовища набагато вище. Прогріваючись при некомфортно високих температурах, ви ризикуєте отримати опіки шкіри або органів дихання (в сауні).
У будинку потрібно використовувати ультрафіолетову лампу, щоб дезінфікувати приміщення
При неправильному використанні ультрафіолетової лампи в домашніх умовах у вас дуже високі шанси отримати опіки шкіри і сітківки очей. Набагато простіше, ефективніше і безпечніше дотримуватися чистоти на поверхнях і провітрювати кімнати.
Потрібно мазати ніс оксоліновою маззю або бальзамом «зірочка», щоб не заразитися
Немає ніяких наукових доказів, що оксолінова мазь або «зірочка» запобігають розвитку респіраторних інфекцій.
Щоб не захворіти, потрібно їсти часник, особливо натщесерце
Часник корисний, в ньому містяться речовини з певним спектром антимікробної активності, але під час поточної епідемії ніякого зв'язку між поїданням часнику і ризиком розвитку інфекції COVID-19 не було виявлено. Часник можна і потрібно вживати в їжу, але не натще і в розумних кількостях.

12. Що дійсно допоможе для профілактики COVID-19?
COVID-19 - це цілком стандартна респіраторно-вірусна інфекція, тому і рекомендації щодо профілактики захворювання нічим не відрізняються від профілактики звичайного сезонного грипу.

- Гуляйте на свіжому повітрі на віддалі від людей - біля води, в парку, лісі, балці. Загоряйте на сонці.
- Уникайте переохолодження, одягайтеся по погоді.
- Щоб компенсувати зниження активності під час карантину, займайтеся спортом вдома, робіть зарядку, виконуйте комплекс вправ. Можливо, ви придбаєте корисну звичку на довгі роки.
- Харчуйтеся повноцінно і різноманітно. Основа імунітету - це якісний білок, вітаміни і мікроелементи. Якщо ви не вживаєте тваринний білок, переконайтеся, що рослинного білка у вашому щоденному раціоні достатньо. Фрукти і овочі допоможуть вам отримати бракуючі вітаміни і мінерали.
 - Провітрюйте кімнату як можна частіше, стежте за вологістю в приміщенні. Якщо у вашому будинку занадто сухе повітря, це призведе до пересихання слизових носоглотки, які є першою лінією захисту від всіх респіраторних інфекцій.
- Добре висипайтеся. Сон дозволяє організму відновлюватися і робить вас сильніше.
- Не дозволяйте собі впадати в депресію. Радійте можливості провести час зі своєю сім'єю і рідше дивіться новини. Зв'язок між стресом і імунітетом давно доведена, тому намагайтеся мислити позитивно, займатися улюбленою справою і не занепадати духом.

13. Що робити, якщо з'являються симптоми, схожі на COVID-19?
Найголовніше - не панікувати і нікуди не бігти.
Залишайтеся вдома, самоізолюється від членів сім'ї. Обов'язково зателефонуйте дільничного лікаря і опишіть ситуацію. Не перебільшуйте і не зменшуйте симптоми. У разі якщо зв'язатися з дільничним лікарем немає можливості, зателефонуйте за номером гарячої лінії (можна знайти в Інтернеті за запитом «COVID-19 гаряча лінія" ваше місто "»).
Строго дотримуйтесь всіх рекомендацій медиків.
Не займайтеся самолікуванням!
Якщо ваше самопочуття різко погіршується, ви не можете збити температуру, відчуваєте напади задухи, втрачаєте свідомість, негайно викликайте швидку допомогу, попередьте при виклику, що підозрюєте у себе COVID-19.

14. Найголовніша рекомендація
Не вірте чуткам і фейковий повідомленнями. За останні тижні в соцмережах регулярно з'являються сенсаційні новини про таємну обробку міст отруйними дезинфектантами з літака, листи з роздумами «відомих вірусологів», де коронавірус радять діагностувати за наявністю або відсутністю нежиті, таємні послання від «лікарів, які перебувають на передовій» про гори трупів, які приховує уряд, заяви «з надійних джерел», що хліба в країні залишилося на два дні максимум, і багато іншого. Всі ці фейки поширюються з метою залучення уваги або створення додаткової паніки, в 99,9% випадків вони абсолютно брехливі. І вишукувати 0,1% правди серед потоку припущень, злих розіграшів або просто неточної інформації - не найкраща ідея.
Ми радимо вам орієнтуватися виключно на офіційні заяви МОЗ, уряду країни, області, населеного пункту, в якому ви проживаєте, опубліковані на офіційних сайтах або підтверджених акаунтах в соціальних мережах, виступи представників зазначених державних структур на телеканалах або по радіо. Читайте новини тільки на перевірених шанованих новинних порталах і піддавайте критичному аналізу будь-яку отриману інформацію.

Післямова
За оцінками ВОЗ під час сезонних епідемій у світі щороку помирають від грипу від 250 до 500 тисяч осіб, в деякі роки число смертей може сягати мільйона.
Останньою пандемією, оголошеної ВОЗ, був свинячий грип 2009 року (штам H1N1). Ймовірно, багато хто з вас пам'ятають цей період - тоді теж був карантин, паніка, порожні полиці в магазинах, а вдома - поклади непотрібних ліків, забиті туалетним папером комори і мішки з гречкою на балконі, куди ж ми без гречки.
За підсумком епідемії в червні 2010 року Парламентська асамблея Ради Європи виступила з різкою критикою дій ВОЗ, що призвели до розтрати державних коштів і навіюванню населенню необгрунтованих страхів. Весь ажіотаж навколо свинячого грипу і все спекуляції на дану тему були організовані з однією метою - побільше заробити. В одній тільки Німеччині керівництво федеральних земель даремно витратило на вакцини 239 мільйонів євро. Скільки грошей витратили звичайні люди на непотрібні ліки, скільки фірм і компаній розорилося, скільки людей стали жертвами виниклої паніки, не уточнюється.
Вчені порівнюють розвиток епідемії, викликаної вірусом SARS-CoV-2, з епідемією іншого коронавируса 2002-2003 року, відомого як атипова пневмонія (SARS-CoV). Віруси дуже схожі генетично, за способом передачі і викликається симптомів. Тому є підстави вважати, що і сама епідемія буде протікати за схожим сценарієм. Нагадаємо, що атипова пневмонія також почалася пізно восени і повністю зникла до травня-червня з настанням тепла.
До чого ми це все? Побільше оптимізму, друзі! Вимирання нам з вами точно не загрожує. Не піддавайтеся на провокації тих, хто намагається спустошити ваші гаманці, дотримуйтесь розумні правила безпеки, проявляйте турботу про літніх людей - і все буде добре!
Будьте здорові!

Читати першу частину

Якщо ви бажаєте отримувати цікаву інформацію про новини, акції та подарункам, пройдіть реєстрацію, будь ласка
Завантажувати файли можуть тільки зареєстровані користувачі. Будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть на сайт під своїм акаунтом