ГоловнаСтатті"Чоловічі" і "жіночі" ефірні масла в стоматології і їх вплив на здоров'я

"Чоловічі" і "жіночі" ефірні масла в стоматології і їх вплив на здоров'я

Будь-який фахівець з ароматерапії або продажу духів пояснить об'єктивність розподілу ароматів на «чоловічі» і «жіночі». Виявляється, що такий розподіл має сенс і для стоматології, коли мова заходить про споліскування і зубних пастах. І пов'язане воно з гормональною системою пацієнтів.

Ендокринні руйнівники

Що таке «ендокринні руйнівники» (Endocrine disruptors)? І чому про них варто думати ЦИМ стоматологам?

Ендокринні руйнівники - це природні сполуки або синтетичні хімічні речовини, які можуть вплинути (прямо або опосередковано) на вироблення або активність гормонів ендокринної системи, що може призвести до несприятливих наслідків для здоров'я. Ефірні масла деяких рослин (часто використовувані в споліскування для рота, зубних пастах, ароматизаторах) можуть бути ендокринними руйнівниками, якщо вони викликають дисбаланс в продукції людських естрогенів і андрогенів.

12.02.2018
Поділитись:

«Результати наших лабораторних досліджень підтверджують, що чисті екстракти ефірних масел лаванди і чайного дерева можуть імітувати дії естрогенів і прямо (або опосередковано) інгібують дію андрогенів», - заявив доктор Корах в своєму став скандально-знаменитому дослідженні 2007 г. «Ця комбінаторна активність робить їх унікальними ендокринними руйнівниками »(див тут статтю - читати).
За минулий час пристрасті вщухли, і сьогодні (2017 р) вважається, що параноя, пов'язана з цими дослідженнями, дещо перебільшена (читати).
По-перше, при високих концентраціях естрогенная активність була виявлена ​​для компонентів, що входять до складу і інших ефірних масел - цитраль (гераніаля і нераль), гераніол, нерол і транс-анетол, в той час як евгенол продемонстрував анти-естрогенную активність. Були проведені молекулярні дослідження з використанням комп'ютерної програми HyperChem з метою виявлення можливих механізмів взаємодії гераніаля, нераль, гераніол, неролі і евгенолу з ліганд-зв'язуючим доменом естрогену альфа-рецептора. Цитраль, гераніол, нерол і евгенол змогли змістити [3Н] 17 -естрадіол з ізольованих альфа- і бета-людських рецепторів естрогену, але жодне з цих сполук не показало естрогенної або анти-естрогенної активності в експерименті на естроген-чуйних лініях клітин людини.
По-друге, були досліджені естрогенні ефекти цитраля і гераниола на мишах з віддаленими яєчниками - в природних умовах. Ці сполуки не виявляли здатність стимулювати характерні естрогенні реакції гіпертрофії матки або гострого збільшення проникності судин матки у мишей (читати).

Тому склад ополіскувачів Be Fresh for MAN і for WOMAN відрізняється (масла-компоненти наведені в таблиці на сторінці BE FRESH)

Не тільки ефірні масла впливають на гормональний статус

Втім, дані речовини - окремий випадок з великого класу речовин - фітоестрогенів. До них відносять нестероїдні рослинні сполуки, які в організмі людини можуть діяти не тільки як естрогени, але і як антіестрогени. Ці рослинні речовини здатні зв'язуватися з тими ж рецепторами (особливими білковими структурами на поверхні клітин), що і естрогени. Але дія фітоестрогенів набагато слабкіше (приблизно в 500-1000 разів). Таким чином, при низькому рівні естрагенів, фітоестрогени зв'язуються з незайнятими рецепторами. А при високому рівні естрогенів, фітоестрогени починають конкурувати зі справжніми естрогенами і, займаючи рецептори, надають андрогенну дію. Класичним прикладом гормонального впливу фітоестрогенів на ссавців стала «Конюшинову хвороба», яка трапляється у овець та інших пасовищних тварин. Вперше цю хворобу описали в 40-х роках XX століття в Австралії. Фермери помітили, що у овець, що харчуються переважно конюшиною виду Trifolium subterraneum, часто виникають безпліддя та інші порушення репродуктивної функції. З'ясувалося, що винні в цьому ізофлавони, які надають на овець гормоноподобное дію.

Відомо кілька класів речовин, які, хоча і не є стероїдними гормонами (на відміну від справжніх естрогенів), можуть діяти як слабкі естрогени і антіестрогени. Це, перш за все, ізофлавони, куместани і лігнано. До фітоестрогенів відносять також і мікоестрогени, які продукують грибами, що паразитують на рослинах. Всі ці речовини мають одну характерну особливість - вони схожі за своєю структурою на 17-бета-естрадіол, один з основних статевих гормонів жіночого організму (див. Докладніше)