ГоловнаСтаттіНавантаження на імунну систему в стоматології

Навантаження на імунну систему в стоматології

Водопостачання стоматологічної установки (англ. DUWL — Dental Unit Waterlines) — це складна система водопостачання в різні точки всієї системи: резервуар для зберігання, склянка для пацієнтів, високошвидкісні наконечники, ультразвукові скейлери, водяні пустери. Часто DUWL обладнаний подвійною системою постачання води, яка дозволяє забезпечувати установку водою з центрального водогону, дистильованою водою з автономного джерела або обома типами одночасно. Використання різних джерел води регулюється та вибирається медичним персоналом.

17.08.2019
Поділитись:
Навантаження на імунну систему в стоматології

Вперше, про наявність бактерій в DUWL, у воді та аерозолях, що утворюються в результаті стоматологічних процедур, повідомив G. C. Blake в 1963 році.

DUWL — потенційний розповсюджувач інфекції та становить ризик зараження не тільки для пацієнтів (особливо пацієнтів з ослабленим імунітетом), але і для медичного персоналу, який щодня піддається набагато більшому ризику інфікування, ніж пацієнти.

Інфікування пацієнтів і персоналу може відбуватися через прямий вплив патогенних мікроорганізмів, які принесли з собою інші пацієнти. Ці патогенні мікроорганізми поширюються після відсмоктування рідин з ротової порожнини пацієнта і/або переносяться із забруднених наконечників чи інструментів. Крім того, для більшості стоматологічних процедур необхідна вода. Тому вода повинна постачатися високої якості, яка підходить для виконуваних медичних процедур та безпечна для людини. Висока якість води також обов'язкова вимога для мінімізації ризику зараження та запобігання інфекцій, пов'язаних з медичними процедурами. Основні інфекції, присутні в DUWL і пов'язані з водою, мають бактеріальне походження, тому що інфікування системи відбувається від пацієнта, а бактерії — переважна частина мікробіоти людини. Однак багато досліджень показали також наявність грибків та одноклітинних. Найбільш поширені збудники в DUWL — грамнегативні аеробні бактерії, які не завжди викликають захворювання у здорових людей з сильною імунною системою, але у пацієнтів з ослабленим імунітетом можуть стати причиною важких інфекцій (наприклад, Legionella, Pseudomonas aeruginosa і nontuberculosis Mycobacterium).

Sebastian Uzel і співавтори продемонстрували, що серед виділених та ідентифікованих мікроорганізмів в DUWL, найширше представлені види Pseudomonadaceae, включаючи Burkholderia cepacia, Chryseomonas luteola, Pseudomonas fluorescens, Ralstonia pickettii та Sphingomonas paucimobilis.

Ріст мікроорганізмів усередині DUWL неминучий, оскільки DUWL складається зі складної та розширеної системи вузькопрофільних пластикових трубок малого діаметра (приблизно від 2 до 3 мм внутрішнього діаметра).

Крім того, ламінарний потік води, що проходить через усю складну систему трубок, максимальний в центрі просвіту і слабший ближче до стінок трубок, що сприяє осаду та адгезії мікроорганізмів до поверхні трубок і, таким чином, сприяє утворенню біоплівок. Біоплівки є складною колонією бактерій усередині позаклітинної полісахаридної матриці. Присутність біоплівок в DUWL пов'язана з декількома факторами. Один з них — застій води, який виникає як результат бездіяльності стоматологічної системи, в основному ввечері, вночі, у вихідні або святкові дні. Інші фактори — вихід з ладу клапанів блокування зворотного потоку води, нагрівачі води, що підтримують температуру вище 20 °C і відмінності в типі води, що подається (водопровідна вода, дистильована вода або стерильна вода). Як тільки біоплівка сформована, вона служить безперервним джерелом бактеріального зараження у всій системі стоматологічної установки.

Виявити наявність біоплівки в установці можливо, здавши воду на мікробіологічне дослідження в будь-яку сертифіковану лабораторію. Але світовий досвід вказує на те, що 99.9% DUWL містять мікробне навантаження в разі використання установки більше одного місяця без застосування знезаражувальних методів.

Якщо ви бажаєте отримувати цікаву інформацію про новини, акції та подарункам, пройдіть реєстрацію, будь ласка
Завантажувати файли можуть тільки зареєстровані користувачі. Будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть на сайт під своїм акаунтом