ГоловнаСтаттіМІКРОБІОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ СИСТЕМИ ПОДАЧІ ВОДИ СТОМАТОЛОГІЧНИХ УСТАНОВОК: ЩО? ДЕ? КОЛИ?

МІКРОБІОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ СИСТЕМИ ПОДАЧІ ВОДИ СТОМАТОЛОГІЧНИХ УСТАНОВОК: ЩО? ДЕ? КОЛИ?

Що таке мікробіологічний аналіз системи подачі води стоматологічних установок?
Де беруть зразки і як їх аналізують?
Коли варто задуматися про проведення такого аналізу?

Ви просто хочете дізнатися, чи живуть в шлангах вашої стоматологічної установки бактерії? Або виникла певна проблема у вигляді тухлого запаху від води і скарг клієнтів на присмак? Або ви почали використовувати засіб для очищення і дезінфекції системи подачі води і хочете дізнатися, чи добре воно працює?

На всі ці питання відповість мікробіологічний аналіз води.

03.08.2018
Поділитись:
МІКРОБІОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ СИСТЕМИ ПОДАЧІ ВОДИ СТОМАТОЛОГІЧНИХ УСТАНОВОК: ЩО? ДЕ? КОЛИ?

У класичному варіанті він полягає в відборі трьох проб води одночасно (об'ємом близько 5 мл) на виході з системи. Даний аналіз дасть відповідь на питання, яка саме вода потрапляє в рот пацієнта, чи безпечна вона. Але в залежності від конкретної ситуації протокол забору води може змінюватися. Наприклад, іноді потрібно точно визначити, на якому етапі відбувається забруднення води, до установки або вже в ній, адже дистилят, який найчастіше використовують у стоматологічній практиці, всупереч загальним помилкам, зовсім не обов'язково є стерильним. Дистильована вода - це вода, очищена від домішок, а не від мікроорганізмів, і в ній досить тривалий час можуть виживати навіть найчутливіші до умов навколишнього середовища бактерії, віруси, мікроскопічні цвілеві грибки і водорості. Тому, якщо проблема з водою, виходить зі стоматологічної установки, визначена, далі слід з'ясувати, на якому етапі вона виникла. Для повноти картини необхідно провести наступні дослідження:

  • Мікробіологічний аналіз дистильованої води до контакту зі стоматологічної установкою (в ідеалі - з запечатаній тари, в якій вода надходить в клініку)

  • Мікробіологічний аналіз дистильованої води з ємності, підключеної до стоматологічної установки

  • Мікробіологічний аналіз змиву з поверхні ємності для дистильованої води, підключеної до стоматологічної установки (забір проводиться за допомогою стерильного зонда з м'яким абразивним покриттям, яке дозволяє зняти з поверхні пластику мікробну біоплівку)

  • Мікробіологічний аналіз змиву з внутрішньої поверхні всмоктуючої трубки системи подачі води, зануреної в дистильовану воду (забір проводиться на глибині 5-10 см за допомогою гнучкого стерильного зонда з м'яким абразивним покриттям, яке дозволяє зняти з поверхні пластику мікробну біоплівку)

D:\Стоматология\IMG_20161127_143057_HDR.jpg

Малюнок: Забір зразка з внутрішньої поверхні шланга

Тільки весь комплекс досліджень зможе дати відповідь на питання, на якому етапі відбувається бактеріальне забруднення і як його можна уникнути.

Але як саме проводяться дослідження води і змивів і чому без правильного визначення бактеріальної навантаження вирішити проблеми забруднень в стоматології не вийде? Про це поговоримо далі.

Відбір і транспортування зразка

Отже, керівництво клініки прийняло рішення про проведення мікробіологічного аналізу. Він починається з паркану зразків, і це - один з ключових моментів. У тому випадку, якщо аналізується тільки вода на виході зі стоматологічної установки, зібрати зразки може кваліфікований співробітник клініки самостійно в стерильні ємності (шприц, ємність для забору сечі, пластикова пробірка), які потім слід герметично закрити і негайно доставити в лабораторію для аналізу. Врахуйте, що для отримання правильного результату зразки повинні потрапити в руки фахівця мікробіолога за дві години після їх відбору, і протягом цього часу не наражатися на прямій дії сонячних променів, нагрівання вище 30 ° С або охолодженню нижче 5 ° С, в іншому випадку бактерії можуть або загинути, або почати розмножуватися, що вплине на результати дослідження.

Якщо потрібно більш складний забір зразків, проводити його повинен тільки кваліфікований мікробіолог або дезінфекціоніст, який приїде в клініку зі спеціальною термосумки, а також, крім паркану зразків з системи подачі води стоматологічної установки, зможе оцінити ситуацію і зі свого досвіду припустити, які ще потенційні джерела забруднення води і повітря є в кабінеті, і взяти додаткові зразки для аналізу.

Крім того, якщо стоматологічна клініка і мікробіологічна лабораторія знаходяться на великій відстані один від одного, і доставити зразки швидко немає можливості, забір матеріалу слід проводити особливим чином і відразу після забору поміщати в спеціальні транспортні середовища.

D:\p_ruyz18zyrd8h.jpg

Малюнок. Середовище для збереження зразків при транспортуванні

Транспортне середовище служить для нетривалого зберігання і транспортування мікроорганізмів. В такому середовищі можуть перевозитися сапрофітні і патогенні бактерії. Транспортні середовища широко застосовуються в санітарної та клінічної мікробіології.

Ключовою характеристикою транспортного середовища є те, що бактерії в ній повинні виживати, але не розмножуватися. Якщо середовище стимулює розмноження мікроорганізмів, це може перешкодити визначенню бактеріального титру. Транспортні середовища зазвичай мають бідний склад, ненасичені поживними речовинами і джерелами вуглеводу, однак збалансовані по сольовому складу для уникнення лізису бактерій.

У транспортної середовища одна мета - зберегти зразки і все потенційно живуть в них мікроорганізми до початку аналізу.

Отже, зразки доставлені. Що ж з ними роблять далі?

Визначення якості дистиляту

Перший пункт - визначення рН води. Дистильована вода має кислий рН, в ідеалі від 4,4 до 5,2. Якщо рН отриманого зразка відрізняється, це в першу чергу говорить про погану якість дистиляту, а в другу - про потенційний бактеріальному забрудненні води.

D:\uslugi1.jpg

Малюнок: Перші етапи аналізу зразків в мікробіологічної лабораторії

Дослідження води на загальну кількість бактерій

Загальна кількість бактерій у воді визначають шляхом посіву води у стерильні чашки Петрі, в які потім додають розплавлений і охолоджений до 42-45 ° С агар. При дослідженні чистої води засівають 1 мл, а при дослідженні потенційно забруднених вод роблять посіви по 1 мл певних розведень води (1: 10- 1: 100 і більше). Чашки поміщають в термостат при 37 ° С на 24 год і після закінчення терміну інкубації підраховують всі колонії, які виросли як на поверхні агару, так і в глибині його, вибираючи чашки, в яких найбільш зручно провести підрахунок колоній.

D:\ывапывапы.jpg

Малюнок: бактерії, що виросли на поверхні агару при проведенні аналізу на загальне мікробне забруднення води

Зазвичай дане дослідження - це перший етап мікробіологічного аналізу, і від його результатів залежить, будуть потрібні чи наступні.

Якщо бактерії під час аналізу не виявлено, і рН води відповідає стандартам, то система подачі води стоматологічної установки визнається безпечної для пацієнта і лікаря, а схеми її дезінфекції, якщо такі використовуються, - задовільними і не вимагають коректування.

Розгорнутий мікробіологічний аналіз води

Якщо ж в попередньому аналізі бактерії все-таки виявлені, то за бажанням представників клініки дослідження можуть бути продовжені до виявлення джерела забруднення та ідентифікації основного збудника.

Слід зазначити, що в тих випадках, коли загальний аналіз води і повторний більш детальний проводяться не одночасно, потрібно паркан нового зразка води або змивів з клініки.

Які ще аналізи зазвичай проводяться в разі виявлення бактеріального забруднення у воді?

  1. Виявлення бактерій групи кишкової палички (БГКП). Цей показник часто використовується при аналізі питної води і в разі водопровідної води означає, що вона містить фекальне забруднення. У стоматологічній клініці наявність у зразку води БГКП означає, що в системі подачі води присутній біологічний матеріал. Найчастіше - слина, кров і т.д.

  2. Визначення наявності спорових форм бактерій. Спорові форми бактерій найбільш важко видалити при дезінфекції. Вони стійкі до ультрафіолету, спирту, високих температур, і в деяких випадках можуть виживати навіть після автоклавування. Якщо спорові форми бактерій залишаються в системі навіть при використанні коштів дезінфекції, слід змінити схему дезінфекції (вибрати ту, яка призначена для максимального забруднення) або змінити дезінфікуючий засіб.
  3. Виявлення мікроскопічних цвілевих грибків. Цвілеві грибки найчастіше розмножуються у вологих місцях, і їх спори переносяться по повітрю, в воді без доступу повітря цвіль розмножується повільно. Тому, при визначенні великої кількості спор цвілевих грибків усередині системи подачі води стоматологічної установки, слід шукати джерело її поширення в самому кабінеті (раковини, плінтуса, натяжні стелі, шви між кахлем) або в інших частинах стоматологічної установки, де присутній і волога, і повітря (слюноотсос, пилосос).
  4. Визначення стафілококів і стрептококів. Використовується при вивченні спектру бактерій, що викликають бактеріальне забруднення. Наявність стафілококів і стрептококів свідчить про забруднення води біологічним матеріалом і про високий ризик наявності патогенних для людини бактерій.
  5. Виявлення певних патогенних бактерій, таких як Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Streptococcus pneumoniae, Proteus vulgaris, Klebsiella pneumoniae, Mycobacterium tuberculosis і ін. Визначення патогенів до виду зазвичай потрібно в тому випадку, якщо пацієнт або лікар інфікований, і місцем інфікування імовірно є стоматологічний кабінет.

Розшифровка результатів

Зазвичай компанії, що займаються контролем мікробіологічної безпеки різних медичних об'єктів, в тому числі і медичних клінік, готові проконсультувати замовників щодо результатів. Але в тому випадку, якщо отримати консультацію з якоїсь причини неможливо, ми розповімо вам, що можуть означати цифри і деякі терміни в отриманих протоколах досліджень.

КУО - колонієутворюючих одиниць. Фактично це кількість бактерій, виявлених в зразку при його аналізі на твердих поживних середовищах. Так як в цьому випадку з кожної бактерії виростає ціла колонія, яка стає видимою оку, то писати про підрахунок бактерій некоректно, тому мікробіологи використовують термін КУО, який означає кількість одиниць бактерій, з яких виросли колонії.

Загальне мікробне число (загальне бактеріальне забруднення або загальне число бактерій або бактеріальна навантаження) - це результат самого загального аналізу на бактеріальне забруднення, про який ми писали вище. Чим нижче цей показник, тим краще. Для питної води даний показник повинен бути нижче 50 КУО / мл, для води, що виходить з стоматологічної установки, бактеріальне забруднення має дорівнювати 0.

Індекс кишкової палички (колі-індекс, БГКП-індекс) - кількість БГКП, виявлене в 1 л води.

Титр кишкової палички (колі-титр, БГКП-титр) - найменша кількість мілілітрів води, в якому виявляють БГКП.

Варіанти цифрових результатів:

Загальне мікробне число - 1220 КУО / мл. Це означає, що в 1 мл води виявлено 1220 бактерій

Загальне мікробне число - 1220 КУО / мл змиву. Такі результати характерні для зразків, які беруться тампонами. У тампоні неможливо порахувати кількість бактерій безпосередньо, тому забруднення з тампона змивають стерильним фізіологічним розчином і аналізують отриманий змив.

Загальне мікробне число - 2,3 х104 КУО / мл. Щоб спростити сприйняття результатів, часто мікробну навантаження вказують у вигляді ступеня. При необхідності ця ступінь легко переводиться в одиниці бактерій. В даному випадку 2,3 х 10000 = 23000 КУО / мл.

Загальне мікробне число - 106-107 КУО / мл. У тих випадках, коли зразок сильно забруднений, його доводиться розводити в сотні і тисячі разів, що збільшує похибку результатів, і тоді мікробну навантаження виражають у вигляді діапазону значень «від» і «до».

Загальне мікробне число - • 101 КУО / мл. Це означає, що мікробіолог взяв для аналізу 100 мікролітрів зразка (1/10 частина мілілітра), і в ній бактерій не виявлено. Фактично це означає, що зразок стерильний, але писати «0» вважається некоректним, тому що досліджувався не весь мілілітр зразка, а тільки його десята частина.

Експрес тести на бактеріальну навантаження. «Навіщо нам лабораторія? Ми і самі зможемо!»

Прогрес не стоїть на місці, а стрімко рухається вперед, намагаючись спростити все, що тільки можна. У плані визначення бактеріального забруднення прогрес помітний особливо, і зараз вже доступні два типи систем оцінки, які дозволять проводити аналізи прямо в стоматологічній клініці. Перший - це всілякі пластини, чашки, тест-комплекти і т.д. Зазвичай такі тест-системи просякнуті різними діагностичними середовищами для бактерій або розділені на осередки з різними середовищами, в кожну з яких потрібно додати зразок. При цьому суть аналізу не відрізняється від лабораторного: зразок інкубується при постійній температурі, бактеріальне забруднення оцінюється за наявністю видимого росту мікроорганізмів.

D:\фкупфвапва.jpg D:\ывапывапывап.jpg

Системи для діагностики бактеріального забруднення, які можна використовувати прямо в клініці

Мінусів у цього типу систем два. Перший - потрібна наявність термостата, якого, частіше за все, в стоматологічній клініці немає. І другий - подібні системи виробляються виключно за кордоном, і вартість однієї тест-системи, тобто, аналізу одного зразка, може бути в десять разів вище, ніж лабораторне дослідження. До того ж, результати подібних «домашніх» методів тестування не приймають санітарні служби.

Ще один більш модний зараз варіант - портативний тестер бактеріальної навантаження. Нижче на малюнку показана одна з найпоширеніших моделей, яка продається на сайті amazon.com. Як бачите, його вартість - майже дві тисячі доларів, і це тільки зі стартовим комплектом тест-смужок, кожний наступний комплект буде обходитися вам ще в 450-500 доларів.

D:\тестер.jpg

Але проблема даної системи навіть не в її ціні, а в тому, наскільки коректні результати вона видає. На відміну від класичного мікробіологічного аналізу, даний портативний прилад не може визначити, жива перед ним бактерія або мертва, ціла чи її частину. Суть дослідження, в залежності від типу приладу, полягає у визначенні або ДНК, або білка, або білка і ДНК разом (в більш дорогих моделях). Тобто, по суті, не мікробного, а біологічного забруднення. Наявності в зразку біологічного матеріалу. Тому якщо опустити тест-смужку в стерилізовану слину, а потім помістити її в прилад, то в деяких випадках можна отримати дуже високі показники мікробного навантаження, хоча насправді жодної живої бактерії в зразку не буде.

Звичайно, велика спокуса потерти поверхню ватною паличкою, сунути її в красивий маленький прилад і через п'ять секунд отримати результат, адже це так ефектно виглядає в рекламі! Але на ділі за це задоволення доведеться заплатити кілька тисяч доларів, регулярно витрачатися на його перевірку і калібрування, а результати, що найприкріше, можуть вказувати на що завгодно.

І на закінчення

Як бачите, різновидів мікробіологічних тестів досить багато, і це тільки основні їх види, список можна продовжувати майже до безкінечності. Але класичні лабораторні дослідження, як показує практика, поки найнадійніші і дешеві. А головне - самі інформативні. Чи потрібно замовляти їх все і буде розгорнута видова ідентифікація бактерій більш показова, ніж просто загальна мікробна навантаження? Скоріш за все ні. Коли мова йде про стоматологічних установках і про воду, яка потрапляє в рот пацієнтів і контактує з раневими поверхнями, задовільним результатом можна вважати тільки її повну стерильність. Досвідчений мікробіолог по погляду на чашку Петрі зі звичайним агаром, тобто з аналізу на загальне бактеріальне забруднення, вже зможе приблизно сказати, плісняві це форми бактерій, що залетіли з потоком повітря під час забору зразків, спорові, або в воді знаходяться мікроорганізми різних груп, і це явно вказує на наявність біоплівки всередині шланга. І в цій ситуації витрачати гроші, а головне - час, на проведення додаткових аналізів і «поіменного» виявлення збудників сенсу немає. Потрібно діяти і як можна швидше. Використовувати дезінфектанти, змінювати протоколи очищення шлангів, шукати нового постачальника дистильованої води. І вже потім, після внесених змін, знову віддавати воду з системи на аналіз. Знову ж таки, для початку - на найпростіший.

Проводити детальні мікробіологічні дослідження є сенс тільки в одній ситуації: коли всі заходи щодо дезінфекції проводяться регулярно і якісно, ​​вода постачається стерильною, а інфекція в системі подачі води все одно є. Ось тоді вже варто витратити час і зусилля і провести справжнє «розслідування», щоб з'ясувати, де може бути джерело інфекції і які конкретно бактерії забруднюють воду.