ГоловнаСтаттіПотенційне перехресне зараження, до якого може призвести зворотний потік в лініях систем аспірації

Потенційне перехресне зараження, до якого може призвести зворотний потік в лініях систем аспірації

Зворотний потік в лініях всмоктування низького обсягу може привести до потенційного перехресному зараженню.

Дослідження підтверджують, що, виявляється, існує ймовірність перехресного зараження за допомогою слиновідсмоктувача (системи з низьким об'ємом). Зазвичай пацієнти притискають губами наконечник малооб'ємного линовідсмоктувачаа і «спльовують», що допомагає їм позбутися від зайвої слини в роті. Притискання губами наконечника линовідсмоктувача, мабуть, може призвести до зниження тиску у вакуумній лінії. Це, в свою чергу, може стати причиною зворотнього потоку попередньо відкаченої рідини, яка навіть може досягти рота пацієнта.

13.02.2018
Поділитись:
Потенційне перехресне зараження, до якого може призвести зворотний потік в лініях систем аспірації

Вперше дослідження такого «зворотного потоку» проводилося в 1993 році. Малооб'ємні слиновідсмоктувачі системи стоматологічних установок були дезінфікувані, потім в лінію слиновідсмоктувача з прозорим пластиковим наконечником подавався розчин червоного кольору. Кожен учасник експерименту притискав губами наконечник, а експериментатори спостерігали за наконечником, щоб визначити наявність червоного пігменту в рідини, що повертається з вакуумної лінії. Потім випробуваний відпльовував слину на білу тканину, щоб визначити присутність червоного пігменту в роті. Дослідження проводилося 97 раз на 15 стоматологічних установках в дев'яти різних клініках.

Результати дослідження показали, що зворотний потік рідини в системі може досягти рота пацієнта приблизно у 21% випадків, коли пацієнти притискаю наконечник слиновідсмоктувача губами.

Результати цього ж дослідження підтвердили припущення, що разом з рідиною з малооб'ємної вакуумної лінії в рот можуть потрапити мікроорганізми. Частина вакуумних ліній була промита водою, яку потім проаналізували на присутність бактерій. Всі перевірені лінії були інфіковані колонієутворюючими бактеріями в кількості від 46 до 200 000 одиниць на порцію.

Дослідники також визначили, що 91% з 117 стоматологічних кабінетів інструктували своїх пацієнтів притискати наконечник слиновідсмоктувача. Крім того, дослідники відзначили, що тільки 23% кабінетів споліскують або дезінфікують вакуумні лінії між прийомами пацієнтів.

Попередні результати другого дослідження були представлені в 1995 році. У цьому дослідженні використовувалися загальні високооб'ємні вакуумні лінії одночасно з малооб'ємним слиновідсмоктувачем. Випробовувані притискали губами наконечники слиновідсмоктувача, а дослідники вимірювали тиск вакуумної лінії, використовуючи прозорі трубки, щоб спостерігати за рухом рідини по ним.

Притискання губами наконечника слиновідсмоктувача і одночасне використання відсмоктувача високої продуктивності знижувало тиск в вакуумних лініях загальної системи, викликаючи в них зворотний рух рідини.

Дослідники прийшли до висновку, що «зворотний потік рідини є прямим наслідком зниження тиску, в разі одночасного використання слиновідсмоктувача і загальних високооб'ємних вакуумних ліній». Вони також повідомили, що «для зниження ризику виникнення явища зворотного потоку і, отже, перехресного зараження може знадобитися пристрій, що вирівнює тиск в лініях системи».

Грунтуючись на цих дослідженнях і особистому спілкуванні з виробниками стоматологічного обладнання (які підтверджують, що такий тип зворотнього потоку дійсно може виникнути), можна зробити висновок, що виявлений «новий» вид потенційного перехресного зараження.

Звичайно ж, поки не було зареєстрованих випадків поширення хвороб або інфекцій порожнини рота, викликаних цим технічним недоліком. Однак бактерії, присутні в малооб'ємних вакуумних лініях, можуть потрапляти в рідину. Заражена лінія може контактувати з ротовою порожниною пацієнта, якщо тиск всмоктуючої лінії знижується.

Для уникнення зараження за допомогою всмоктуючих ліній:
1) Не використовуйте малооб'ємні лінії, краще довіртеся вакуумним лініях з великими обсягами, в яких зворотних потоків не виявлено.

2) Чи не інструктує пацієнтів притискати губами наконечник слюноотсоса.

3) Не використовуйте слюноотсос одночасно з відсмоктувачі високої продуктивності загальної системи. Контролювати використання загальної високопродуктивної системи відсмоктування іншими операційними в клініці не завжди можливо.

4) Дезинфікуйте і ретельно обполіскуйте вакуумні лінії між прийомами пацієнтів.

1 січня 1996 р

Кріс Міллер, кандидат наук, директор з досліджень і послуг в області інфекційного контролю, професор мікробіології ротової порожнини Університету Індіани.